Визволення з пісків

Привіт ARB,

Я нещодавно долучився до світу офф-роуду і під час своєї останньої вилазки на природу я міцно застряг у дуже м'якому піску на вершині піщаної дюни. Я не міг зрушити ні вперед, ні назад. У моєму розпорядженні була лебідка Warn 9000 та відповідне дерево, на відстані близько 50 метрів. Для подовження троса лебідки я використовував фал, еластичну стропу, що розтягується, і такелажну ланцюг. При включенні лебідки нічого не сталося, крім того, що трос натягнувся як струна! Вагаючись, я таки трохи припустив зчеплення і уууххх - мій Ніссан вистрілив з пастки. Мені казали, що не можна використовувати двигун/зчеплення під час роботи лебідки — і моє питання чому? Я використав неправильну техніку?

Пітер

Привіт Пітер,

У середовищі любителів і професіоналів офф-роуда, питання про правильну або неправильну техніку витягування позашляховика, що застряг, є предметом найгарячіших суперечок. Кожна ситуація по-своєму унікальна, а тому вибір методу порятунку багато в чому залежатиме від того, яке обладнання ви маєте. Не існує «стандартів», які могли б диктувати вам, що ви можете і що ви не можете робити, проте є загальноприйняті методики використання лебідки та супутнього обладнання, що базуються насамперед на безпеці.

Ситуація, в якій ви опинилися, вважається однією з найскладніших для роботи з лебідкою. Автомобіль, що загруз у піску, є найважчим вантажем, оскільки під час роботи лебідки він тягтиме за собою величезну масу піску, як ковш грейдера. З того, як ви описали ситуацію, я роблю висновок, що ви, водночас, намагалися витягнути з коренем дерево, за яке було зачеплено трос лебідки, що явно не сприяло звільненню автомобіля з пісків.

Для подовження троса цілком коректно використовувати такелажний ланцюг та/або подовжувальний фал. Проте, не можна використати для цього еластичну стропу! Еластична стропа розрахована на подовження до 20% своєї оригінальної довжини і використовується тільки при буксируванні машини на тросі, а не при використанні лебідки. При буксируванні еластична стропа вкрай рідко досягає свого пікового навантаження, можливо лише на кілька секунд, перед тим, як вона почне розтягуватися. У той же час, якщо ви використовуєте еластичну стропу для подовження троса лебідки, вона неминуче розтягнеться на всю свою довжину і відчуватиме пікове навантаження протягом роботи лебідки. Це може призвести до незворотного розтягування стропи, що зробить її марною для буксирування автомобіля.

Як ви могли переконатися, використання тяги двигуна під час роботи лебідки може допомогти. Незважаючи на те, що ця практика використовується в автоспорті, вона не рекомендується виробниками лебідок і такелажного обладнання, оскільки часто призводить до виникнення небажаних навантажень на обладнання. Коли ви використовуєте двигун, щоб допомогти лебідці, може статися кілька неприємних речей. По-перше, трос лебідки може втратити натяг (провиснути) у той час, коли лебідка ще працює – це може призвести до перекручування та заплутування троса. Якщо в цей момент автомобіль все ще не проїхав перешкоду, а ви продовжуєте використовувати лебідку, то наступні нормальні витки троса пошкодять заплутані ділянки, що може призвести до повного виходу тросу з ладу.

По-друге, при підйомі на крутий ухил двигун може допомогти лебідці подолати перешкоду, але якщо зчеплення з дорогою раптово пропаде з одного боку автомобіля, то він може перевернутися або зісковзнути назад, що призведе до виникнення ударного навантаження на трос та інші компоненти. Ударні навантаження можуть повністю вивести з ладу трос і подовжувальні фали, оскільки вони не розраховані на розтягування, а ударне навантаження може значно перевищувати номінальне навантаження цих компонентів. Лебідка, трос, шакли (сережки), такелажні ланцюги та фали розраховані лише на статичне навантаження.

Однак, як я згадував раніше, кожна ситуація є унікальною. У вашій ситуації, той факт, що ваш «Ніссан вистрілив», вказує на те, що еластична стропа, можливо, справді допомогла витягнути автомобіль - коли ви допомогли лебідці двигуном, еластичність навантаженої стропи зіграла позитивну роль. У той же час, якби трос або фал обірвалися, то еластична стропа могла б зіграти з вами дуже поганий жарт, тому що запущений як з катапульти шакл міг би принести дуже велику шкоду або навіть призвести до каліцтв. Використання еластичної стропи як подовжувач троса може бути дуже небезпечним і вкрай не рекомендується.

Безпека це найважливіший фактор у будь-якій операції зі звільнення автомобіля, тому ви завжди повинні використовувати відповідне обладнання. Найкращим рішенням у вашій ситуації було б використання такелажного блоку, щоб наполовину зменшити навантаження на лебідку та подвоїти її тягове зусилля. Завжди легко давати поради після того, як щось вже трапилося, але у вас напевно не вистачало довжини ланцюга і стропи, щоб зробити таку конфігурацію. Неможливо бути повністю підготовленим до будь-якої ситуації.

Отже, чи використовували ви неправильну техніку, допомагаючи лебідці двигуном? Технічно так, але з огляду на те, що це найпоширеніша практика в автоспорті — ні. Вам просто необхідно чітко розуміти, які можливі неприємні наслідки для обладнання та вас особисто може спричинити використання цього методу. Саме в автоспорті ми спостерігаємо більшість поломок такелажного обладнання і це відбувається тому, що там використовують методи, що не схвалюються виробниками.

Перед тим, як ви поїдете до вашої наступної подорожі, будь ласка, переконайтеся в наступному:

  1. Переконайтеся, що ваша еластична стропа не розтягнулася остаточно та безповоротно. Просто заміряйте її поточну довжину та порівняйте з оригінальною довжиною, вказаною в посібнику користувача.
  2. Завжди попередньо оцінюйте ваш майбутній маршрут та ймовірність застрягти. Переконайтеся, що ви вибрали відповідне обладнання для цієї поїздки.
  3. Повторення мати навчання. Практикуйтеся якнайчастіше, добре вивчіть можливості вашої лебідки та такелажного обладнання. Останнє місце, де ви захотіли б дізнатися про граничні можливості свого обладнання, це коли ви застрягли в Богом забутій глибинці.
Переконайтеся, що ваша еластична стропа не розтягнулася остаточно та безповоротно. Просто заміряйте її поточну довжину та порівняйте з оригінальною довжиною, вказаною в посібнику користувача.
Завжди попередньо оцінюйте ваш майбутній маршрут та ймовірність застрягти. Переконайтеся, що ви вибрали відповідне обладнання для цієї поїздки.
  1. Повторення мати навчання. Практикуйтеся якнайчастіше, добре вивчіть можливості вашої лебідки та такелажного обладнання. Останнє місце, де ви захотіли б дізнатися про граничні можливості свого обладнання, це коли ви застрягли в Богом забутій глибинці.
  2. Переконайтеся, що ваша еластична стропа не розтягнулася остаточно та безповоротно. Просто заміряйте її поточну довжину та порівняйте з оригінальною довжиною, вказаною в посібнику користувача.Завжди попередньо оцінюйте ваш майбутній маршрут та ймовірність застрягти. Переконайтеся, що ви вибрали відповідне обладнання для цієї поїздки.Повторення мати навчання. Практикуйтеся якнайчастіше, добре вивчіть можливості вашої лебідки та такелажного обладнання. Останнє місце, де ви захотіли б дізнатися про граничні можливості свого обладнання, це коли ви застрягли в Богом забутій глибинці.

Хай щастить,

Mark ‘Lowmount’ Lowry
(Manager — Product Development & Evaluation)